راهنمای جامع خرید پوشاک از ترکیه

بازدید کننده گرامی خوش آمدید. در این آموزش نحوه خرید از سایت های ترکیه به صورت کامل آموزش داده خواهد شد.

خرید مستقیم پوشاک از ترکیه چه مزیتی دارد

ترکیه به عنوان یکی از همسایه های ایران بزرگترین کشور تولید کننده پوشاک - لباس و البسه در منطقه است. برندهای معروف پوشاک ترکیه مانند LC Waikiki با تولید محصول با کیفیت و استاندارد حتی بخشی از بازار اروپا را در دست دارند. ترکیه علاوه بر تولید پوشاک و ملزمات آن در بخش تولید لوازم آرایش هم فعال است و برندهایی مانند آرکو ده ها سال است که وارد بازار ایران شده است و مشتری های خود را تثبیت کرده است.

علاوه بر شرکت ها و تولیدی های پوشاک ترک اغلب برندهای بین المللی نیز در ترکیه نمایند رسمی دارند. مانند ZARA , RAY-BAN , GANT , bershka و ... که در ترکیه نمایندگی رسمی و معتبر دارند یا خودشای داران شعبه و دفتر هستند.

خرید پوشاک ترک زیر قیمت بازار ایران

همه برند های پوشاک در سایت های ترکیه زیر قیمت بازار و بوتیک های ایران قابل خرید هستند. این به آن دلیل است که در ایران اکثر مغازه هایی که اجناس و پوشاک ترک را ارایه می کنند مبلغ زیادی سود روی آن می کشند. البته بخش زیادی از سودی که از شما می گیرند خرج هزینه سنگین اجاره مغازه می شود زیرا اکثر فروشگاه های برندفروش لوکس هستند و در مناطق خاصی از شهر قرار دارند و به مشتری های خاص این محصولات سرویس می دهند.

با خرید مستقیم از سایت های ترکیه همه این موارد را دور می زنید. ضمنا در مواردی مانند حراج فصلی و کوتاه مدت این وبسایت ها محصولات خود را با تخفیف و زیر قیمت نمایندگی و شعب شهر ها عرضه می کنند. از این رو خود مردم ترکیه هم علاقه زیادی به خرید آنلاین پیدا کرده اند.

اطمینان کامل از اصل بودن جنس

اگر جنسی به نام پوشاک اصل ترک در ایران یه شما ارایه شد و قیمت آن زیر قیمت سایت رسمی آن مارک و برند بود حتما به اصل بودن آن جنس شک کنید. اگر چه تضمینی هم برای قیمت های بالاتر نیست مگر فروشنده با انصاف و مرام باشد و به مشتری دروغ نگوید و جنس متفرقه را به نام جنس اصل به خریدار نفروشد. متاسفانه در ایران تعداد سایتها - مغازه ها و فروشگاه هایی که نماینده خودخوانده فلان برند مشهور شده اند هر روز بیشتر و بیشتر می شود و نظارت چندانی هم بر آنها نیست.

این در حالی است که با مراجعه با سایت اصلی ترک می توان فهمید نه به ایران ارسال کالا دارند و نه هیچ نمایندگی در فلان شهر دارند. سایت های پوشاک ترکیه اکثرا معتبرند و در بیشتر شهر های ترکیه یک یا چند شعبه و نمایندگی فروش دارند. بهترین و معتبرترین سایتهای ترکیه و فروشگاه های آنلاین آنها در سایت ترک جامع استانبول به شما معرفی شده است. با اطمینان از قیمت کمتر و اصل بودن جنس خرید کنید. فقط کافیست دو هفته صبر کنید تا سفارش شما از ترکیه به دست شما برسد.

نحوه خرید از سایت های ترکیه

همه افراد از داخل ایران می توانند اقدام به خرید مستقیم از سایتهای آنلاین ترکیه کنند. این امکانات شامل دو شرط اصلی است. اول داشتن کارت بانکی بین المللی و  خارج از کشور مانند دبیت کارت با کردیت کارت و مقداری آشنایی به کار با اینترنت و زبان ترکی استانبولی. دوم آن سایت ترک ارسال کالا و سفارش به ایران را برای مشتریان خود مهیا کرده باشد.

از این رو اگر خودتان امکانات خرید از خارج کشور و کشور ترکیه را ندارید سایت ترک جامع ترکیه با کارمزد پایین و خیلی سریع این کار را برای شما انجام می دهد.

ارسال کالا از ترکیه به ایران

اولین و مهمترین موضوعی که موقع خرید از سایت های ترکیه باید مد نظر داشته باشید این است که آیا آن سایت ارسال کالا به ایران را دارد یا خیر؟ برای آگاهی از این موضوع تا مرحله ثبت آدرس. پیش بروید. اگر مرحله انتخاب کشور موجود بود و در آن لیست کشور عزیزمان ایران قرار داشت امکان ارسال به ایران وجود دارد و اگر نداشت این امکان برای شما مقدور نیست.

در این حالت از طریق سایتهای خدماتی مانند ترک جامه استانبول می توانید سفارش خود را خرید کنید.

دریافت کالا در ایران از طریق پست

در خرید های جزیی و خرده اجناس پست ایران مبلغی بابت "حق توضیع پست" و "مالیات بر ارزش افزوده" از شما دریافت می کند. این مبلغ حدود 20.000 تومان است که ممکن است کمتر هم بشود. در مواقعی هم اصلا گرفته نمی شود. دقت داشته باشید که عوارض واردات را دولت از هر جنسی که از خارج کشور برای شما بیاید خواهد گرفت. حتی اگر آن کالا چند عدد مداد باشد و برای شما کادو ارسال شده باشد.

در خرید عمده پوشاک علاوه بر این مبلغ گفته شده عوارض گمرکی نیز از شما گرفته خواهد شد. تعیین مقدار عوارض گمرکی بر عهده ارزیاب اداره پست است. اگر قصد خرید عمده پوشاک از ترکیه را دارید حتما از چند و چون تعیین عوارض گمرکی کالاهایی که می خواهید خرید کنید اطمینان حاصل کنید.

نحوه انتخاب پوشاک مناسب ترک

چه نوع پوشاک و البسه ای ارزش خریدن دارند؟ این نکته قابل توجه ای هست. به دلیل وجود هزینه پستی از کشور ترکیه تا ایران و دریافت مبلغی در ایران از مردم تحت عنوان عوارض واردات کالا توصیه می شود آن دسته از پوشاک و برندهایی را خرید کنید که یا با ایران اختلاف قیمت دارند یا جنس اصلی آنها در ایران یافت نمی شود. برای مثال خرید یک کفش به قیمت 50 لیر و با وزن 1 کیلوگرم چندان به صرفه نیست مگر اینکه واقعا آن را بخواهید. زیرا هزینه پست خود کفش حدود 36 لیر خواهد شد.

به هنگام سفارش پوشاک دقت کنید که محصول مورد نظر موجودی داشته باشد و تمام نشده باشد. اگر جلو محصول کلماتی مانند: kalmadı - tükendi -tükenmiş - stokta yok- bitti - bitmiş و نظیر آنها مشاهده کردید یعنی این محصول در حال حاضر تمام شده است. همچنین اگر جلو محصول نوعا با فونت قرمز رنگ نوشته بود son 1 ürün یا son 2 ürün این به آن معناست که فقط 1 یا 2 عدد از آن محصول موجود است. بهتر است محصولاتی در این حالت را انتخاب نکنید.

مورد بعد انتخاب رنگ است. ممکن است پروفایل صفحه نمایش شما متفاوت از سایرین باشد. اگر از موبایل یا تبلت استفاده می کنید شدت نور صفحه نمایش را روی بیشترین مقدار بگذارید. معمولا در زیر سمبول هر رنگ اسم آن رنگ نیز به زبان ترکی نوشته شده است. با استفاده از یک دیکشنری ترکی به فارسی یا ترکی به انگلیسی اسم رنگ را با سمبول رنگ و خود محصول مطابقت بدهید. لازم به ذکر است که اکثر فروشگاه ها و سایت های آنلاین پوشاک در ترکیه اجناس فروخته شده را در مواردی مانند تعویض رنگ یا سایز عوض می کنند ولی از آنجا که شما خریدار محترم خارج از ترکیه هستید این امر به سادگی برای شما امکان پذیر نیست و شامل صرف وقت و هزینه خواهد شد. در ادامه نحوه انتخای سایز مناسب لباس را مطالعه کنید.

راهنمای سایز بندی لباس در ترکیه

نحوه سایز بندی لباس ترک با لباس های ایران کمی متفاوت است. حتی بعضی از تولید کنندگان پوشاک و برندها سایز بندی مختص به خود را دارند. ولی اصلا جایی برای نگرانی نیست. زیرا تمامی سایت های معتبر جدول راهنمای سایز بندی دارند. این جدول به ترکی Beden tablosu نام دارد. برای نمونه به راهنمای سایز بندی لباس زنانه ترک در سایت کوتون توجه کنید.

جدول راهنمای سایز بندی لباس در ترکیه

مطابق این جدول ها می توانید سایز مناسب خود را انتخاب کنید. برای لباس هایی مانند شلوار به سایز بندی ها بیشتر دقت کنید. بخصوص سایز کمر. زیرا تغییر سایز کمر توسط خیاط به راحتی کوتاه کردن نیست.

نحوه تعیین قیمت یک محصول

تعیین قیمت خیلی دقیق یک جنس به تومان ایران برای محصولی که به ارز خارجی خرید میشود هیچ وقت امکان ندارد. به دلیل اینکه نرخ ارزها هر روز مقداری کم یا زیاد میشود. در نتیجه ممکن است قیمت بک شلوار جین ترک فردا نسبت به امروز چند هزار تومان تغییر کند. البته بعضی از سایتها قیمت لیر ترکیه را یک عدد ثابت می گیرند و کاری به نوسان قیمت ندارند ولی آنها قیمت لیر را بالا درنظر می گیرند تا هیچ وقت دچار ضرر نشوند و در این حالت همیشه خریدار متضرر است. همیشه قبل از خرید یک کالا از ترکیه قیمت لیر در آن سایت یا شخص را با بقیه مقایسه کنید.

نکته بعد نحوه محاسبه قیمت محصول است. مانند ایران و هر جای دیگری این کار ساده است. کافیست قیمت محصول را با هزینه پست جمع کنید تا قیمت مشخص شود. اگر به کلماتی مانند Kargo bedava,Ücretsiz kargo,Bedava gönderme و نظیر آن را دیدید یعنی هزینه پست از سایت تا آدرس سفارش دهنده جنس رایگان است.

این مورد تقریبا فقط برای آدرس های داخلی ترکیه به صورت رایگان دیده میشود و نه برای خارج ترکیه واحد پول ترکیه لیر است و نماد آن Ŧ است همچنان که علامت $ نماد دلار آمریکا است.

لیر ترکیه دارای پول خرد است به نام کروش. هر 100 کروش برابر 1 لیر ترکیه است. مانند 100 سنت آمریکا که برابر 1 دلار است. معمولا عرف این است که در خرید فروشهای اینترنتی اعداد و قیمت ها با پول خرد همراه است. مثلا 49.50 در این حالت ارقام سمت چپ لیر و دو رقم سمت راست پول خرد است یعنی عدد بالا چهل و نه لیر و پنجاه کروش است و نباید آن را چهار هزار و نهصد و پنجاه لیر خواند. این عدد 120.99 صدو بیست لیر و 99 کروش است. عملا 121 لیر است.

از چه سایت هایی خرید کنیم

تقریبا تمام سایت ها و فروشگاه های آنلاین در کشور ترکیه پرداخت آنلاین دارند و به درگاه پرداخت امن و استاندارد متصل هستند. با این وجود هنگام خرید از سایت های آنلاین ترکیه به موارد زیر دقت کنید

 • تا حد امکان از سایت هایی که فاقد فروشگاه فیزیکی در داخل ترکیه هستند و صرفا یک وبسایت معمولی هستند اجتناب کنید.
 • بهتر است از سایت هایی تک شعبه ای که فقط دارای یک فروشگاه هستند خرید نکنید. تجربه نشان داده در موارد معدودی اینگونه سایت ها سفارش را دیر ارسال میکنند یا به کل کنسل می کنند یا مشکلات دیگری پیش میاورند.
  برای آگاهی از این موضوع به قسمت منو پایین سایت مربوط بروید و دنبال واژه Mağazalar یا İletişim بگردید و روی آن بزنید. اگر آن سایت چند شعبه یا مغازه داشته باشد آدرس و تلفن هر کدام نوشته شده است.
 • سعی کنید در سایتهایی سفارش بدهید که از گواهینامه امنیتی SSL و پرتکل امنیتی HTTPS به صورت همزمان استفاده می کنند. برای اطلاع از این موضوع به نوار آدرس آن سایت نگاه کنید. باید سبز رنگ با یک آیکن قفل و توضیحات مالک گواهی نامه وجود داشته باشد. به تصاویر نمونه زید دقت بفرمایید:
  گواهی نامه امنیت سایت ترندیول
  گواهی نامه امنیت سایت بوینر
  گواهی نامه امنیت سایت گنت - نمایندگی ترکیه
 • اگر قیمت برایتان مهم است سعی کنید محصولاتی که تازه آورده شده است را سفارش ندهید. اجازه بدهید آن جنس از حالت فروش داغ خارج بشود و بعدا آن را بخرید.
 • به اجناس تخفیف خورده توجه کنید. به تخفیف های فصلی و مناسبتی توجه کنید. در بعضی موارد با توجه به سیاست فروشندگان و مدیران آن سایت اجناسی حتی زیر قیمت خرید به مشتری عرضه می شود.

در صورت نیاز به هر گونه راهنمایی از طریق تلگرام ارتباط برقرار نمایید. با تشکر "ادمین سایت"